Šiuolaikiniame pasaulyje darome viską, kad padengtume mažas ir dideles išlaidas, o taip pat įsigytume visokiausių daiktų bei nekilnojamo turto. Kalbant apie trumpalaikes paskolas bei kredito korteles, paprastai skolintojai patikrina potencialių klientų kredito istoriją, jų galimybes grąžinti paskolą bei gaunamų pajamų dydį. Šių kriterijų pakanka, kad kreditorius susidarytų nuomonę apie kliento galimybes grąžinti pinigus bei nuspręstų ar patvirtinti paskolos paraišką, ar ne. Tačiau, jei jums reikia ilgalaikės paskolos, pavyzdžiui studijų ar būsto paskolos, tuomet dažniausiai yra reikalaujamas užstatas arba laiduotojas. Skolintojas rizikuoja ir nėra tikras ar galėsite grąžinti paskolą, todėl reikalauja užstato arba laiduotojo, tokiu būdu apsidrausdamas ir sumažindamas riziką sau. Užstato sąvoka yra gana aiški, kai tuo tarpu sąvoka laiduotojas yra kiek painesnė. Būtent dėl to, šiame straipsnyje pasistengsiu suprantamai paaiškinti, kas iš tiesų yra laiduotojas.

Laiduotojas – tai fizinis arba juridinis asmuo, prisiimantis atsakomybę už jūsų finansinius įsipareigojimus pagal trišalį jūsų, skolintojo ir paties laiduotojo susitarimą. Tuo atveju jei asmuo, kuris skolinasi nėra pajėgus grąžinti paskolos arba bankrutuoja, laiduotojas yra įsipareigojęs tai padaryti už jį. Laiduotoju paprastai pasirenkamas patikimas draugas, šeimos narys arba artimas giminaitis, turintis pakankamai galimybių už jus laiduoti ir perimti nustatytus įsipareigojimus. Tol, kol patys mokate mėnesines įmokas, laiduotojas nesikiša, tačiau kai tik nustojate mokėti, paskolos davėjas, kuris paprastai yra bankas arba nebankinis kreditorius, reikalauja, kad įmokas testų laiduotojas.

Daugeliu atvejų, kai paskolos davėjai reikalauja laiduotojo, yra didelė rizika, kad asmuo, kuris ima paskolą, gali būti nepajėgus ją grąžinti. Skolinantysis tai puikiai supranta, todėl ir reikalauja asmens galinčio laiduoti ir užtikrinti, jog paskolos davėjas nepraras savo pinigų. Skolinantis nedidelę pinigų sumą, laiduotojas nėra reikalingas, tačiau jei norite pasiskolinti daugiau nei 10000 Eur, kuriuos ketinate atidavinėti keletą metų ar net dešimtmečių, gali nutikti visko, todėl laiduotojas yra būtinas. Žiūrint iš laiduotojo perspektyvos, tai ne itin malonus sandoris, nes su savo turimais pinigais reikia laiduoti už draugą ar šeimos narį, o kaip žinia, kur susipina pinigai ir draugystė, ten gali nutikti ne pačių maloniausių dalykų. Žinoma, sutartyje yra punktas, nurodantis, kad laiduotojui būtų perduodama ne tik paskola, tačiau ir turtas už kurį ši paskola yra suteikta. Tačiau, jei laiduotojas reikalingas studijų paskolai, tuomet jis negauna jokios naudos, o tik praranda pinigus, jei asmuo už kurį laidavo neturi galimybės jų grąžinti.

Tikiuosi mano įžvalgos padės jums susidaryti įspūdį šiuo klausimu ir prieš žengiant šį rimtą žingsnį pagalvosite ar tikrai verta tapti laiduotoju. Nors ši paskola nėra jūsų ir jūs neprivalote jos mokėti, tačiau jei jūsų draugai ar artimieji to padaryti nesugeba, esate priversti perimti šią naštą ir tai daryti už juos.